VAKFIMIZI TANIYALIM / Kuruluş Amacımız / 

 

ANADOLU FOLKLOR VAKFI

Vakfımız binlerce yıldan bu yana Türk Tarihi’nin her safhasında yer alan halk kültürü kaynaklarımızı araştırmak, halkımızın geleneksel kültür değerlerini ele alarak geçmişten geleceğe insanlarımızın sağlam bir köprü kurmasını sağlamak bu çalışmalarımızı yaparken köken değerlerinden saptırılmaksızın günümüz bilim, bilgi ve teknolojik olanaklarından yararlanılarak ve onları çağdaş bir anlayışla işleyerek her yönde ilerleyen ve gelişen Türkiye Cumhuriyeti’ne halk kültürü alanında hizmet verebilmek için 2 Ekim 1981 tarihinde Ankara’da kurulmuştur.

Vakfımız kuruluş amaçları doğrultusunda ve olanakları ölçüsünde Türk Halk Kültürü’nün değişik konularında çok başarılı çalışmaları gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Bu çalışmalarımızı daha geniş kitlelere yaymak ve gelecek kuşaklara da kalmasını sağlayabilmek için çıkardığımız Anadolu Folkloru isimli Halk Kültürü Dergimiz 3. cildini tamamlamış ve 4. cildi yayına başlamıştır.

Ankara, Antalya, Edirne, Samsun, Bursa ve Zonguldak illerimizde kurulmuş olan halk Oyunları Gruplarımız nezdinde bugüne kadar 8940 Türk genci halk dansları konusunda eğitilmiştir. Bu konuda halen 1400 faal üye mevcuttur. Maddi halk kültürü değerlerimizden olan kilim, bakır, çorap, çevre, baston, kadın takıları orijinal ve yöresel kadın ve erkek giysileri arşiv koleksiyonları oluşturulmuş ve buna bağlı olarak 9 kez Anadolu Halk Sanatları Sergileri açılmıştır. Yurdumuzun çeşitli il ve ilçelerinde “ Anadolu’nun İçinden halk oyunları ve türküleri Şölenleri “ ile “ Folklor Pınarımız” isimli Vakfımız faaliyetleri 25 kez başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Antalya ilimizde her 2 yılda bir olmak üzere Uluslararası Antalya Halk Dansları ve Müziği festivalimiz 1988, 1990 ve 1993 yıllarında olmak üzere 3 kez gerçekleştirilmiştir. Bu festivalimiz maddi olanaklarımız olduğu sürece gelenekleştirilerek ve genişlettirilerek devam ettirilecektir.Halk kültürü ile ilgili devletimizin resmi kültür kuruluşları ile birlikte Vakfımız 26 yıllık hizmet süresinde 58 adet çeşitli kültür projesini başarı ile tamamlamıştır. Söz konusu kültür projesi çalışmalarına gelecek yıllarda da davam edilecektir. Kuruluşumuz Türk Halk Oyunları ve müziği, renkli, siyah-beyaz fotoğraf slayt ve video kaset arşivlerimiz hizmet vermektedir. Yine Türk Halk Kültürü’nün çeşitli konularında araştırmacıların ihtiyacına cevap verecek nitelikte halk kültürü ihtisas kitaplığı kurulmuştur. Son 13 yıldır Akdeniz Bölgemizin önemli turizm merkezi olan Antalya ilimizde bulunan yüksek kapasiteli turistik tesislerde Vakfımızca Türk Halk Dansları yabancı konuklara tanıtılmakta ve bu suretle kültür hizmeti yapılmaktadır. Yine 30 yıl içerisinde dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen uluslararası nitelikli folklor festivallerine katılarak 118 kez ülkemizi başarı ile temsil ettiğimize inanıyoruz. Bu 98 yurtdışı faaliyetlerimiz içerisinde 4'ü Fransa Dijon Dünya Folklor Olimpiyatı, 1'i İtalya Agrigento, 1'i Macaristan Tuna, 1'i İngiltere Langollen, 1'i Polonya Zokophane, 1'i İspanya Barselona, 1'i Tunus Kartaja 9 Dünya birinciliği olmak üzere 27 yılda erişilen bu rakam vakfımız dışında ülkemizde hiçbir kuruluşa nasip olmamıştır. Ayrıca ülkemizde gerçekleştirilen ciddi ve nitelikli kültürel organizasyonlarda 138 aktivitede görev alınmış bu tür organizasyonlarda da başarı sağlanmıştır. Antalya ilimizde Türk Folklor Müzesinin Kurulabilmesi için yoğun çalışmalar yapılmaktadır.

Türk Halk Kültürü’nün çeşitli konularına Vakfımızca çeşitli konferanslar organize edilmiş aynı zamanda başka kurumlarca gerçekleştirilen seminer, sempozyum, konferans ve panellere bildirilerle iştirak edilmiştir. Çalışmalarımızı burada daha da detaylandırmak arzusunda değiliz.

Anadolu Folklor Vakfı, konusu halk kültürü olan ülkemizdeki tek vakıftır. Bu itibarla çalışmaları daha da sorumlu ve yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Ulu Önder Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.” direktifinden yola çıkan vakfımız, halk kültürünün milletimizin milli birlik ve beraberliğinde önemli olduğuna inanıyoruz. Bizler kalkınmanın temelini eğitimde ve kültürde görmekteyiz. Maddi ve manevi folklor değerlerimizin araştırılması, derlenmesi, arşive edilmesi ve sergilenmesi sureti ile milli kültürümüzü inşa çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ülkemizde halk kültürü kuruluşlarının sayısı her geçen gün artmakta ve bu kuruluşlarımız başarılı ve güzel çalışmalar yapmaktadırlar. Ancak bir çok nedenden dolayı hiçbir kuruluş söz konusu halk kültürü çalışmalarında vakfımızın çalışmaları kadar yararlı ve başarılı olamamaktadırlar.

Bütün evrensel ve ulusal kültürlerin kökeninde halk kültürleri yatmaktadır. Türk Milli Kültürünün kökenleri de Türk Halkının kültürüne dayanmaktadır. O halde görülüyor ki çağdaş ve evrensel Türk Kültürünün yaratılması ve yaşatılmasında Anadolu Folklor Vakfı gibi kuruluşların çalışmaları çok önemli kültür faaliyetleri niteliği taşımaktadır.

Anadolu Folklor Vakfı olarak kuruluş amaçlarımızda yer alan Türk Halk Müziği alanında, özellikle son dört yıldır yoğun çalışmalar yapılmıştır. Bu çerçevede halk müziği sanatçısı Nazlı Öksüz’le 1995, 1996, 1998, 2000 ve 2001 yıllarında beş adet kaset ve CD çıkarılmıştır. Vakfımız bu albüm çalışmalarında gelir getirmeyi amaç olarak görmeyip, yozlaşmakta olan Anadolu Halk Kültürümüzün öz değerlerinin daha sağlam biçimde ayakta tutulmasına katkıda bulunmaya çalışmıştır. Bu çalışmalar, halk müziğimizin en temiz şekilde dinleyiciye radyo ve televizyonlar aracılığıyla da sunulmaktadır.

Halk kültürümüzü ülkemiz insanına en bilimsel ve doğru biçimde sunmak temel amacımızdır.

Saygılarımızla.

ANADOLU FOLKLOR VAKFI

Yönetim Kurulu

 
Anadolu Folklor Vakfi Genel Merkezi
Yüksel Caddesi 5/2 Kizilay 06650 ANKARA - TÜRKIYE
Tel : +90 312 418 56 58 - 418 99 01
Faks : +90 312 418 56 55
afv@anadolufolklorvakfi.org.tr
Bu web sitesi trfil.net tarafindan plaza kur 6.0 ile hazirlanmistir.
Her hakki saklidir. 2007©
 

Sitede Kulanilan Tüm Yazi, Resim, Ses ve Video Dosyalari Anadolu Folklor Vakfina Aittir. Izinsiz Kullanilamaz.
© ANADOLU FOLKLOR VAKFI 1981-2007